rolety zewnętrzne

Dom jest miejscem, w którym spędzamy większą część naszego życia. Z tego powodu warto zadbać, by był on miejscem szczególnym. Miejscem, w którym pragniemy czuć się swobodnie, bezpiecznie, do którego z przyjemnością wracamy po trudach dnia wiedząc, że zawsze można znaleźć w nim spokój, azyl i harmonię. Aby tak się stało, potrzebny jest nie tylko dobry projekt samego budynku, ale też kilka zdawałoby się mniej istotnych szczegółów. Jednym z nich są rolety zewnętrzne. Dobrze założone, ochronią nas przed nadmiarem słońca, ciekawskimi spojrzeniami, a także gorszymi zdarzeniami – włamaniem, wybiciem okna.

Dzięki przemyślanej konstrukcji i odpowiednio dobranym surowcom, rolety stanowią skuteczną ochronę przed nieproszonymi gośćmi. Ponadto stanowią doskonałą izolację termiczną. Pozwalają obniżyć znacznie koszty ogrzewania zimą, latem natomiast zapewniają przyjemny chłód oraz półmrok. W tym celu zostały opracowane różne systemy rolet zewnętrznych, które najlepiej odpowiadać będą Państwa preferencjom oraz konstrukcji budynku. Na co zwracać uwagę, wybierając rolety?

Jeśli jesteś na etapie budowy domu, to odpowiedni czas, by zainstalować rolety podtynkowe. Jeśli jednak chciałbyś mieć roletę na oknie w budynku, który pierwszą młodość ma już za sobą, nic straconego! Wybierz wtedy rolety natynkowe. Montuje się je bez większej ingerencji w architekturę obiektu. Oczywiście możesz też zdecydować się w tym przypadku na rolety podtynkowe, ale koszt ich montażu i ingerencja w ściany będą znaczne. Czym różni się roleta podtynkowa od natynkowej? Ta pierwsza wygląda o wiele bardziej estetycznie – dopóki się nie rozwinie, nie widać jej. Skrzynka z nią jest wpuszczona w elewację. Roleta natynkowa zawsze będzie widoczna, nawet wtedy, gdy jest zwinięta. W tym przypadku skrzynkę można dowolnie wykończyć szeroką gamą oklein.

 

ROLETY W SKRZYNKACH ALUMINIOWYCH – ADAPTACYJNE

Dostępne skrzynki:

  • skrzynka standard
  • skrzynka półokrągła
  • skrzynka ćwierć okrągła
  • Przeznaczone głównie do budynków istniejących.
  • Mogą być montowane bezpośrednio do stolarki okiennej (we wnęce) lub bezpośrednio na ścianie.
  • Możliwość integracji z moskitierą.
  • Pozwalają na redukcję wydatków na energię – nawet do 30% rocznie.
  • Sterowanie ręczne lub elektryczne.

Najpopularniejszy system rolet zewnętrznych. Dzięki doskonałym komponentom i staranności wykonania są one uznawane za produkty o wysokim europejskim standardzie. Głównymi dostawcami komponentów są renomowani dostawcy – Aluprof i Somfy. Rolety adaptacyjne przeznaczone są do stosowania w istniejących budynkach. Bogata kolorystyka sprawia, że rolety są doskonałym elementem dekoracyjnym. Rolety wyróżniają się dobrą izolacyjnością dźwiękową oraz termiczną. Latem zmniejszają w znacznym stopniu nagrzewanie się pomieszczeń, zimą redukują koszty ogrzewania.

Warto wiedzieć:

Roleta adaptacyjna może zostać zamontowana na mur lub do wnęki. Montaż do wnęki zwykle pomniejsza światło okna. Jest za to szybszy i mniej skomplikowany. Prowadnice są wtedy przykręcane do ramy okiennej. Montaż rolety wymaga przygotowania podłączenia elektrycznego, jeżeli roleta będzie sterowana silnikiem, bądź dokonania przewiertu przez mur lub ramę okienną przy sterowaniu ręcznym. Należy zwrócić uwagę przy montażu rolety na właściwe uszczelnienie połączenia skrzynki z murem oraz zanitowanie prowadnic z boczkami. Istnieje możliwość wykonania rolet z podziałem moskitier bez dzielenia pancerza.

 

ROLETY W SKRZYNKACH ALUMINIOWYCH – PODTYNKOWYCH

 

  • Przeznaczone głównie do budynków nowo wznoszonych.
  • Stanowią integralną całość elewacji.
  • Możliwość integracji z moskitierą.
  • Zapewniają doskonałą izolację termiczną.
  • Sterowanie ręczne lub elektryczne.
  • Produkowane na indywidualny wymiar.

Produkowane przez Vertex rolety podtynkowe przeznaczone są do stosowania przede wszystkim w nowych budynkach. Istnieje możliwość montażu także w budynkach istniejących po dokonaniu zmian w obrębie nadproża. Zapewniają doskonałą izolację termiczną, ponieważ nie ingerują w konstrukcję okna, drzwi i nadproża. Nie naruszają tym samym bilansu energetycznego budynku.

Warto wiedzieć:

Vertex – producent przypomina, że ten rodzaj osłony jest instalowany po zamontowaniu okien, a przed ociepleniem budynku. Mogą zostać zamontowane na murze budynku – w takim przypadku należy przewidzieć odpowiednią grubość ocieplenia w zależności od wielkości skrzynki, do przygotowanej wcześniej wnęki w nadprożu – należy pamiętać o ociepleniu powierzchni styku skrzynki z nadprożem, lub do poszerzenia okiennego – wymaga to odpowiedniego przygotowania otworu okiennego oraz odpowiedniego montażu okien we wnęce okiennej tak, aby skrzynka została w całości przykryta ociepleniem bądź tynkiem. W razie jakichkolwiek pytań można zwrócić się do nas, czyli bezpośredniego producenta sprzedawanych osłon.